pMachine nepatří mezi nejrozšířenější on-line publikační systémy. Možná ani nebude.
To ale neznamená, že by v něčem byl horší. Většina uživatelů asi používá Blogger (např. i Welenoviny). Když tak koukněte na srovnávací tabulku na Converteru, která vám třeba pomůže ve výběru.
Domnívám se, že pro rozhodování je důležitá podpora ze strany vývojářů. Proto jsem váhal mezi b2 a pMachine. V tomto případě bylo rozhodnutí spíš subjektivní, pMachine je o něco komplexnější, má více možností, ale na druhou stranu je o něco komplikovanější (při překládání to bylo poznat). Oba systémy mají dobrou podporu. Na stánkách pMachine je k dispozici rozsáhlá podpora ve formě manuálu, ve kterém opravdu najdete většinu toho, co můžete potřebovat, a diskuzní fórum. Nebojte se v něm položit dotaz. Pokud to je možné, tak bývá zodpovězen.
Základní verze pMachine je zdarma a neobtěžuje žádnou reklamou, pokud nepočítám ikonku Powered by pMachine, ale mně osobně tam nevadí a neodstranil jsem ji ani jako uživatel Pro verze. Jenom jsem ji nahradil kusem kódu, který vám bude po zaregistrování vašeho veblogu vygenerován na stránkách pMachine Webring a pomocí kterého se začleníte do komunity uživatelů tohoto publikačního systému. Je zde přimejmenším jeden důvod, proč to udělat: zjistíte, že pMachine je vzhledově velmi lehce přizpůsobitelný. A pokud by vám nestačily možnosti základní instalace systému, tak vám nic nebrání v jeho další úpravě, a to pomocí „hacků“, které najdete na např. stránkách http://www.digitalwoe.com/ nebo ve fóru. Jednou z možností je přizpůsobit pMachine na fotoblog, jakousi obměnu obrázkové galerie (návod na Bluezfire). Ostatně na adrese http://www.pmachine.com/sites.php se můžete o možnostech použití přesvědčit sami.
Ale jsou i důvody, které mohou mluvit proti výběru pMachine. Tím prvním je nutnost přístupu k databázi mySQL a samozřejmě PHP. Pokud ho nemáte, pak doporučuji Bloxxy Petra Stančíka. Pro jeho provoz potřebujete pouze server s podporou PHP. Pokud ale máte přístup k serveru s podporou CGI, pak vyzkoušejte, nebo se aspoň podívejte na stránky Movable Type.
Verzi zdarma a češtinu (včetně krátkého instalačního návodu) pro ni jednoduše můžete stáhnout ze stránek http://www.pmachine.com.
Více náhledů ze systému dodám zítra.
“a diskuzní fórum. Nebojte se v něm položit dotaz. Pokud to je možné, tak bývá zodpovězen.”
Tak to vám závidím 🙂 Můj dotaz lidem z Bloggeru čeká na zodpovězení už docela dlouho a stále nic…
výhoda „menšinových“ systémů 😉
Movabletype je stejně lepší než pMachine, alespoň se nemusí platit, aby měl člověk všechny funkce. Akorát nemá ještě českou verzi, ale kdyby do toho někdo se mnou šel… 🙂
MovableType je možná lepší, v něčem, zkoušel jsem, ale jenom lokálně. Servery s podporou CGI jsou teď zpravidla dražší než ty s PHP a mySQL. Takže nevím, kolik se na tom dá v konečném součtu ušetřit. Ale myslím, že naprosté většině uživatelů postačí i ta verze zadarmo. Ostatně koukám, že fórum na stránkách http://swanlake.ws/salon/index.php taky není standardní součástí MT 😉
Proč by mělo být forum standardní součástí MT? Někdy je lepší mít specializovaný program než všechno v jednom.
Servery s podporou CGI sice zřídkakdy bývají zadarmo, ale aspoň nemívají (často) výpadky. 😉
Pravda. Ale stejně nevím, jaké funkce navíc potom MT má. Sice jsem si stáhl i poslední verzi a jenom přečetl dokumentaci, ale na nic moc výrazného jsem nenarazil. Snad pouze funkce archivace, ale tu můžu dělat přes phpAdmina. Navíc mám dojem, že i na stránkách MT se mluví o nějaké chystané PRO verzi. A pro komerční použití taky není zdarma.