Proč pMachine?

pMachine

pMachine nepatří mezi nejrozšířenější on-line publikační systémy. Možná ani nebude.

To ale neznamená, že by v něčem byl horší. Většina uživatelů asi používá Blogger (např. i Welenoviny). Když  tak koukněte na srovnávací tabulku na Converteru, která vám třeba pomůže ve výběru.

Domnívám se, že pro rozhodování je důležitá podpora ze strany vývojářů. Proto jsem váhal mezi b2 a pMachine. V tomto případě bylo rozhodnutí spíš  subjektivní, pMachine je o něco komplexnější, má více možností, ale na druhou stranu je o něco komplikovanější (při překládání to bylo poznat). Oba systémy mají dobrou podporu. Na stánkách pMachine je k dispozici rozsáhlá podpora ve formě manuálu, ve kterém opravdu najdete většinu toho, co můžete potřebovat, a diskuzní fórum. Nebojte se v něm položit dotaz. Pokud to je možné, tak bývá zodpovězen.

Základní verze pMachine je zdarma a neobtěžuje žádnou reklamou, pokud nepočítám ikonku Powered by pMachine, ale mně osobně tam nevadí a neodstranil jsem ji ani jako uživatel Pro verze. Jenom jsem ji nahradil kusem kódu, který vám bude po zaregistrování vašeho veblogu vygenerován na stránkách pMachine Webring a pomocí kterého se začleníte do komunity uživatelů tohoto publikačního systému. Je zde přimejmenším jeden důvod, proč to udělat: zjistíte, že pMachine je vzhledově velmi lehce přizpůsobitelný. A pokud by vám nestačily možnosti základní instalace systému, tak vám nic nebrání v jeho další úpravě, a to pomocí „hacků“, které najdete na např. stránkách http://www.digitalwoe.com/ nebo ve fóru. Jednou z možností je přizpůsobit pMachine na fotoblog, jakousi obměnu obrázkové galerie (návod na Bluezfire). Ostatně na adrese http://www.pmachine.com/sites.php se můžete o možnostech použití přesvědčit sami.

Ale jsou i důvody, které mohou mluvit proti výběru pMachine. Tím prvním je nutnost přístupu k databázi mySQL a samozřejmě PHP. Pokud ho nemáte, pak doporučuji Bloxxy Petra Stančíka. Pro jeho provoz potřebujete pouze server s podporou PHP. Pokud ale máte přístup k serveru s podporou CGI, pak vyzkoušejte, nebo se aspoň podívejte na stránky Movable Type.

Verzi zdarma a češtinu (včetně krátkého instalačního návodu) pro ni jednoduše můžete stáhnout ze stránek http://www.pmachine.com.

Více náhledů ze systému dodám zítra.

6 názorů na “Proč pMachine?”

  1. “a diskuzní fórum. Nebojte se v něm položit dotaz. Pokud to je možné, tak bývá zodpovězen.”

    Tak to vám závidím 🙂 Můj dotaz lidem z Bloggeru čeká na zodpovězení už docela dlouho a stále nic…

  2. Movabletype je stejně lepší než pMachine, alespoň se nemusí platit, aby měl člověk všechny funkce. Akorát nemá ještě českou verzi, ale kdyby do toho někdo se mnou šel… 🙂

  3. MovableType je možná lepší, v něčem, zkoušel jsem, ale jenom lokálně. Servery s podporou CGI jsou teď zpravidla dražší než ty s PHP a mySQL. Takže nevím, kolik se na tom dá v konečném součtu ušetřit. Ale myslím, že naprosté většině uživatelů postačí i ta verze zadarmo. Ostatně koukám, že fórum na stránkách http://swanlake.ws/salon/index.php taky není standardní součástí MT 😉

  4. Proč by mělo být forum standardní součástí MT? Někdy je lepší mít specializovaný program než všechno v jednom.
    Servery s podporou CGI sice zřídkakdy bývají zadarmo, ale aspoň nemívají (často) výpadky. 😉

  5. Pravda. Ale stejně nevím, jaké funkce navíc potom MT má. Sice jsem si stáhl i poslední verzi a jenom přečetl dokumentaci, ale na nic moc výrazného jsem nenarazil. Snad pouze funkce archivace, ale tu můžu dělat přes phpAdmina. Navíc mám dojem, že i na stránkách MT se mluví o nějaké chystané PRO verzi. A pro komerční použití taky není zdarma.

Můžete zanechat komentář: