Potrat

Podařilo se mi náhodou před několika dny naladit rozhlasovou stanici Proglas. Někdy o víkendu jsem na ní poslouchal pořad věnovaný problematice potratu. V nedávných týdnech hojně diskutovaná otázka, která souvisí s nově navrhovaným zákonem. Netroufal bych si vynucovat svůj názor tak, jak se teď chce pokusit malá skupina lidí. Ať je můj názor na otázku potratů jakýkoliv, neměl bych někomu brát jeho právo volby a rozhodovat za něj.
Ale to není hlavní důvod této zprávy. Při poslechu této jinak kvalitní stanice jsem si opět uvědomil, že ve sdělovacích prostředcích není objektivita možná. Ještě tak teoreticky, v praxi jsem ji nikdy nezažil. A to jsem se jednu dobu jó snažil o její prosazení. Většinou lze nabídnout pouze několik úhlů pohledu.
Bylo by asi podivné, kdyby stanice s křesťanským zázemím potraty schvalovala, a tak jsem názory, které byly blízké Sdružení pro život vcelku chápal. Mám rád totiž média, u kterých vím, na které straně barikády stojí, i když nesouhlasím s argumenty. Toto rádio má prostě svou tvář a je rozpoznatelné.
Vůbec si myslím, že rádia máme v průměru lepší než denní tisk. Vadí mi, že když si koupím dva největší české deníky jednoho německého majitele (Lidové noviny a MF Dnes) v jeden den, tak jejich zprávy jsou velmi podobné, o obrazovém materiálu z jedné databanky ani nemluvě. Takže lapsus, kdy se v posledních dnech návštěvník místo na stránky Lidovek dostal na stránky MF Dnes je už jenom třešničkou na dortíčku, která nikoho ani nepřekvapila. Měla by. Kdo někdy četl některé z velkých zahraničních deníků, tak ví, že noviny i novinařina mohou vypadat jinak. Bylo by snadné toto dávat za vinu pouze novinářům, protože ti se pouze přizpůsobili (nebo museli přizpůsobit) stávajícímu stavu. Bohužel.

Odkazy

5 názorů na “Potrat”

  1. no… dovolil bych si nesouhlasit: česká rádia jsou na úrovni nejméně tak strašné jako deníky… pravda, já to hodnotím hlavně podle hudby (Radiožurnál je co se týče zpravodajství skutečně solidní) – a můj názor je: katastrofa. např. v Brně se nedá poslouchat v podstatě ani jedna stanice, protože na Vltavě nemám nervy “vychytávat” si to málo, co by mě zajímalo a komerční rádia (jak se o tom opakovaně mluví, ale nic z toho) nemají odvahu pustit ani kvalitní pop! místo toho nás krmí směsí archivních odrhovaček z 80. let, výběry Best of a tou nejstupidnější mýdlovou hudbou, co se ve světě najde… slovenská, rakouská, polská i slovinská rádia (co jsem zažil) jsou na tom o dost líp: ve velkém městě je vždy alespoň jedna poslouchatelná stanice…

    jinak s těmi novinami je to pravda – úpadek LN (těch zejména) a MF Dnes (který bych se ovšem netroufal dávat do souvislosti s vlastníkem – Právo je v českých rukou a je ještě horší) je očividný. slovinské Delo nebo polská Gazeta Wyborcza, to je panečku jiné kafe a taky nemají kdovíjakou tradici (pokud by se vyskytly námitky, že za sebou máme komunismus a proto nemůžeme mít český Le Monde nebo Frankfurter Algemeine)…

  2. Souhlasím s tím, že hudba v českých rádiích se příliš poslouchat nedá. Aspoň že je ta Vltava! Asi v příspěvku chybělo, že jsem měl na mysli spíše zpravodajství. Taky si myslím, že současný stav žurnalistiky s komunismem nesouvisí.

  3. Jakub Grombíř

    Nejvíc mě na tom potratu dojímá, že na pokraji státního bankrotu nemá vládní strana jiné starosti…

  4. Souhlasím s kritikou hudby v brněnských rádiových stanicích. Ještě štěstí, že máme k dispozici Internet, kde si můžeme “naladit” stanice z celého světa podle hudebního žánru, který nás zajímá. 🙂

    Problém s objektivitou se snažím brát jako přednost, vždyť by to byla nuda, kdyby byl jenom jeden výklad světa.

  5. Jakub Grombíř

    Ne každý má internet a zvukovou kartu. Bohužel, v našich poměrech reklama menšinové rádio neuživí a stát taktak drží Vltavu. To ovšem neomlouvá úroveň komerčních rádií – to je skutečný póvl a duchovní genocida. Pak není divu, že někomu rupnou nervy a jde to tam vymlátit (North Ústí nad Labem)…

Můžete zanechat komentář: