Ze stavby valašské autostrády

Valašská autostráda

Tak tato fotka je jeden z důvodů, proč letos budu, tak jako ostatně v minulosti, opět volit zelené. Letos se tam třeba dostanou 🙂 Nejsem odpůrce nové valašské autostrády, ale trochu mi vadí její podoba, která by mohla více respektovat ráz krajiny a nezabírat tu nejkvalitnější hospodářskou půdu. Jsem na to již upozorňoval. Fotka je pořízená u rozcestí na Ratiboř za Jablůnkou.
Stejně tak mne zaráží budování továrních hal na nedalekých Bobrkách. Kdysi zde stával statek, kam se na robotu chodilo až z Růžďky a Bystřičky. Dnes už po zemědělství takřka žádná památka a jen ty rozrůstající se haly.
O našem vztahu k půdě ostatně svědčí i následující sken z aktuálního čísla časopisu Vesmír 4/2006 (kliknutím zvětšíte). Jako by s přibývajícím časem byla půda něco stále cizejšího a vzdálenějšího. Aspoň ty dvě poslední formulace na mne tak působí.

Půda v proměnách let

8 názorů na “Ze stavby valašské autostrády”

 1. Všichni pořád – stavba silnice likviduje půdu, budova továrny je méně “přirozená” než sedlačení na téže půdě. A co je tak přirozeného na zemědělství? Vždyť taky drasticky zasahuje do krajiny a mění původní rostlinstvo a živočistvo. O nic méně než městská zástavba.

  Zelené chci volit taky, ne však proto, že bych jim nějak zvlášť věřila. 🙂 Ať se tou mocí nechá oslnit a zkorumpovat zase někdo jiný…

 2. No, nechci se v tomto nějak pouštět do sporu, ale na zemědělství je přirozené třeba jen to, že slouží k ukojení základních potřeb. Beton mne o tomto zatím nepřesvědčil. Asfalt sice na chleba namažel, ale asi to nebude ono. To, že měníme krajinu neznamená, že na ni nemusíme brát ohled.

 3. A když nebudou silnice, jak se asi ty výdobytky zemědělství dostanou ke svým konzumentům? 🙂

 4. Jen tak na okraj: já nejsem proti silnicím,jen proti podobě některých z nich.
  Ale když už se teda např. z Růžďky a Bystřičky chodilo na robotu pěšky na Bobrky, tak bych z distribuce strach neměl.

 5. Až na to, že tu hranici estetické (případně etické) neúnosnosti ve vztahu ke kultivování (vykořisťování) přírody máme asi každý trošku jinde.

  reé: To nemá chybu! Že bych to taky zkusila? Třeba se mi zvýší příjmy. 😉

 6. Johanka: raději ne, soudě dle stavu permanentního nedostatku financí reka Ottomanského je boj s motorismem záležitostí značně prodělečnou…

Můžete zanechat komentář: