Kulturní noviny v bodě nula

Tak i ke mně se konečně dostaly Kulturní noviny (nulté číslo je zde ke stažení v PDF) spojené s lidmi z předoranžovách Literárních novin. Jedná se o nulté číslo, které je dostupné zdarma. Kde všude a jak probíhá distribuce nevím. Jedná se o projekt dříve dostupný na adrese http://polemos.cz , který jsem tu už někde v minulosti zmiňoval. Vydávání má zajišťovat stejnojmenné a otevřené družstvo vydavatelů. Ostatně jak stojí v tiskové zprávě: „Cílem projektu je vytvoření celostátní sítě družstevníků a předplatitelů v čele s šéfredaktorem Jiřím Plockem, kteří mají zájem vytvořit základnu pro vydávání takto koncipovaného kulturně-politického týdeníku v papírovém formátu.“ Ale proč ne. V tomto ohledu držím palce.
Uvidíme, kam se posune projekt ve fázi od nultého čísla k ostrému startu. Záměrně příliš nechci komentovat obsah tohoto pilotního speciálu. Ale jsou tu zajímavá jména a zajímavé texty. Hmm, člověk by až řekl „patočkovské“ Literárky prvního období.
Ale osobně mám výhrady ke zvolenému designu. Zbytečně lehce manýristický (zde mám na mysli zaoblený roh u obrázku, písma pro tento formát bych také volil jiná. V tomto ohledu za nejorignálnější stále považuji úpravu čtrnáctideníku A2, která je sázena písmy písmy Botanika Františka Brousila a Andulka . (Na druhou stranu – jeho písma mám rád, ale někdy je jich u nás příliš.)
Ale jinak díky za tuto aktivitu. Prostor pro podobné periodikum zde určitě je.

Titulní stránka nultého čísla Kulturních novin

Související:
http://www.brnopolis.eu/2009/11/kulturni-noviny-jsou-tu-alespon-nulte.html
http://artalkweb.wordpress.com/2009/11/22/budou-vychazet-kulturni-noviny/

Můžete zanechat komentář: