Nespojitý život, nespojitý svět

Minulé číslo Tvaru, z 18. 3., mne potěšilo, přestože literatuře bylo věnováno zdánlivě okrajově. Hlavním tématem byla diskuze okolo možného zavedení nového vzoru písma do výuky. Stávající předloha, která sice není ideální, tedy ta, kterou se ročníky věkově mně blízké učily psát v první a druhé třídě, vy mohla být nahrazena novou. Konkrétně písmem Comenia Script Radany Lencové. Více informací o písmu získáte v PDF, které si můžete stáhnout na http://www.stormtype.com/typefaces-fonts-shop/families-95-comenia-script

Comenia Script

Snaha o zjednodušení a rozbití dosud dohromady psaných slov však s sebou přináší možné další problémy. A další fragmentalizaci. Pokud vás toto téma zajímá a zajímá vás i názor grafologů, pak si Tvar určitě pořiďte nebo do něj aspoň nakoukněte v knihovně. Je dobré slyšet argumenty obou stran, tedy nejen těch, kteří návrh předkládají.
Sám jsem si navzdory původnímu předpokladu uvědomil (trvalo mi to rok), že typografie v tomto případě není vše.
Takže za mne, byť sám píšu inkoustovým perem a často i skriptem, raději zachovat stávající spojitou předlohu, případně ji vrátit k plnějším tvarům předválečným.

Související:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Comenia_Script
http://www.ojarovi.estranky.cz/clanky/ruzne/comenia-script

4 názory na “Nespojitý život, nespojitý svět”

  1. Říkám si, jestli návrat někam zpátky není taková libůstka, protože v zájmu dětí to rozhodně není. To se stejně tak můžeme vrátit ke kurátě nebo benátským skriptům.

  2. Nejsem si zcela jistý zda není, současná předloha je příliš zúžená. (Aspoň pro mne.) Comenia Script se mi líbí jako písmo, ne jako písmová předloha, myslím si, že také není zcela v zájmu dětí. Nepolemizuji o kvalitě písma samotného, ale o možné normě. Ale jistě, raději než návrat bych volil kvalitní moderní návrh. Pokud není, není zapotřebí stále znovu objevovat kolo – samozřejmě s nadsázkou, písmo kráčí s dobou a určitá modernizace by také byla zapotřebí. O výše předkládaném návrhu si nemyslím, že by byl ideálním řešením. Třeba někdo předloží jiný.

  3. Musím se podívat, co o tom píšou v Tvaru. My jsme to docela dost rozebírali v Typu a podle všeho to bylo podložené solidním výzkumem. Ale asi fakt záleží na tom, jaký cíl vidíme v nové rukopisné předloze.

Můžete zanechat komentář: