Nové číslo revue Aluze, nově i pro elektronické čtečky (Kindle)

Finalizace posledního loňského čísla, se trochu protáhla, ale nové číslo je zde. Jako obvykle na stránkách http://aluze.cz naleznete jak jeho on-line podobu, tak jednotlivé příspěvky i celé číslo ke stažení ve formátu PDF.
Nově jsem připravil ke stažení také verzi ve dvou nejrozšířenějších formátech elektronických knih: EPUB a MOBI.

Aluze 3/2010 ve čtečce Amazon Kindle

Nechci tvrdit, že vydání pro elektronické čtečky teď bude pravidlem, ale protože sám jednu vlastním, tak i pro mne je samotné čtení příjemnější z její obrazovky. Vzhledem k tomu, že mám Amazon Kindle, který podporuje formát MOBI (a ten jen omezeně formátování a písma), tak jsem a) EPUB příliš neformátoval, b) zobrazení EPUBu kontroloval pouze v FBReaderu.

Uvítám zpětnou vazbu, zda vše funguje, jak má.

Vzhledem k tomu, že on-line podobu připravuji v Dreamweaveru nebo obyčejném texťáku, tak se mi osvědčilo následující workflow. Dávkově PHP přejmenovat na HTML, vykuchat z kódu zbytečnosti (design) a nechat jen blok s textem příspěvku.
Jednotlivé soubory naimportovat v Sigilu do připravované publikace. Sigil sice slouží primárně na přípravu formátu EPUB, ale přece jen je asi rozšířenější a stejně jsem chtěl formáty oba. Nicméně, pokud si někdo vystačí pouze s formátem MOBI, pak postačí použít Mobipocket Creator.

Sigil

Doplnil jsem obálku, vytvořil obsah. A víceméně hotovo.
Hotovou knihu ve formátu EPUB pak sice lze rozbalit a Mobipocket Creator pak otevřením souboru content.opf ve složce OEBPS, také vygeneruje, nicméně ve formátu PRC. (Tedy pokud nevyhodí nějakou chybu.) Nicméně jednodušší je otevřít soubor EPUB pomocí Amazon Kindle Previeweru, který se sám postará o konverzi do MOBI a také na případné chyby také upozorní.

Dva postřehy, které třeba někomu uspoří čas:

  • Pokud potřebujete, aby některé texty začínaly na nové stránce, štvalo mne to hlavně u poezie, a nechcete to řešit novou kapitolou, tak místo značky <mbp:pagebreak/> (se kterou si poradí jen MOBI) použijte <br clear=all style=’page-break-before:always‘>
  • Kupodivu soubor MOBI lze rozbalit pomocí 7z. A pokud vygenerovanou složku zase zabalíte, tentokrát do archivu ZIP, a změníte příponu na EPUB, tak je tu formát druhý.

Také by se vám mohlo hodit:
Calibre – správce elektronické knihovny
Stanza – hlavně pokud máte rádi jablka

3 názory na “Nové číslo revue Aluze, nově i pro elektronické čtečky (Kindle)”

  1. Osvícený a chvályhodný počin! Možná malé doporučení (a čtenářské přání): bylo by fajn, kdyby obsah byl hypertextový, tedy aktivní, neboli klikatelný – prostě aby obsah nebyl jen seznam, ale rozcestník. Zejména v časopiseckých publikacích, v nichž si každý vybírá to své, to usnadňuje čtení a zvyšuje přehlednost. Bohužel „listování“ je na e-čtečkách ta nejméně příjemná věc.

Můžete zanechat komentář: