Kácení model

Ve stínu Radhoště si nelze čas od času vzpomenut na oba bratry věrozvěsty, kteří na jeho vrcholu srazili modlu Radegasta. Pochybuji, že se to tehdejším polodivokým obyvatelům kraje nějak moc zamlouvalo. Proto se taky ani nedivím, že články Jiřího Kouby, ve kterých se dotkl některých osobností českého internetu vyvolaly mezi českými blogery takové pozdvižení. Trochu toho průvanu nikdy neškodí.
Podobné redakce se daly čekat a opak by spíš překvapil. Sebestřednost většiny „tvůrců“ není žádným překvapením. Taky celkem nevalná úroveň většiny z českých deníčků. Jasně, vzájemné se poplácávání se po ramenou je určitě příjemnější, než srovnání např. se zahraničními kolegy, nebo uvádění teorie do praxe. Zarážející je také úroveň diskuze.
Nevím, pro kolik lidí má vlastní blog smysl. Pro mne to bylo pouze logické pokračování toho, co už jsem dělal dlouho. Deník si píšu asi jedenáct let (a nepřestal jsem ani nyní), osobní stránky mám taky už šest let. Dávno mne přestal bavit hon za návštěvností a považuji za dostačující ty přibližně dvě až tři stovky návštěvníků denně na mých různých osobních stránkách. Vzhledem k tomu, že se jedná převážně o literární projekty, tak je to slušné. (Mám sice i poměrně dlouhou zkušenost s komerční sférou, kde je návštěvnost jiná, ale to do této kategorie nepatří.) Proto taky nechápu vzájemné se osočování tvůrců blogů z touhy po zvýšení návštěvnosti. Má vůbec návštěvnost výraznější smysl?
Těší mne, že u Jirky Kouby nalézám odkaz na mnou oblíbený Textism. Dovolím si přidat jiné své zahraniční tipy, které pravidelně sleduji:  Antipixel.com, Kottke.org, Milov.nl
To, co čeští „guruové“ objevují a prezentují jako žhavé novinky, už jinde dávno funguje bez většího rozruchu (třeba přepínání stylů bylo módní záležitostí tak před dvěma lety, pokud si dobře vzpomínám). Technická zdatnost je sice hezká věc, ale spousta weblogů pak svým zaměřením připomíná pouze manuál. Nevím, jestli je to ta správná náplň. Více pestrosti by neškodilo.

(Tento příspěvek není napsán protože má Jirka Kouba pro mne slabost, ale prostě jenom proto, že má lecčems pravdu. Aspoň tímto se přidávám na jeho stranu, aby nebyl v té diskuzi tak osamocen.)

Můžete zanechat komentář: