Verdigris

Dnešní pokus s výrobou řešetlákové zeleni a žluti nedopadl úplně podle představ, byť katastrofou se to přece jen zdráhám nazvat. Na bobule, které nakonec ještě nebyly zralé, budu musit vyrazit ještě o něco později. A tak jsem se vrátil k jinému pokusu, kdy na počátku byl měděný plech. Voda, ocet, sůl a plastová nádoba. Kousky plechu ponořené do nálevu nakonec pěkně uzrály a zrodily se krystalky. Přibližně po dvou měsících. Nějaké zůstaly přímo v nádobě, jiné jsem z plechu musel seškrábat. Pak je už jen stačilo propláchnout vodou a rozdrtit. Přiznávám, chybí tomu troška závěrečné trpělivosti, kdy by bylo lepší variantou nechat krystalky vysušit a rozdrtit až potom. Ale rozdrtil jsem je takto a ve výsledné směsi rozpustil opět trochu arabské gumy. Přefiltroval jsem přes kovové sítko. (Chvíli jsem ho neopláchl, takže asi tedy budu muset koupit nové.) Ještě jednou finálně by chtělo inkoust přefiltrovat přes jemnější filtr, ale pro mé uspokojení a potřebu postačuje i takto. Výsledný odstín kupodivu odpovídá očekávání. Výroba dalšího inkoustu (nebo barvy) odškrtnuta.

Související:

Goldstein-Polách-Štěpánek (Envirofest Bečva 2021)

Roman Polách

Dění okolo loňské otravy Bečvy předčí mnohé komedie a je doprovázeno řadou nejasností. Ale nejen dosud nevyjasněné havárii, ale i otázkám životního prostředí a společnosti se věnuje dosud probíhající první ročník envirofestu Bečva 2021. Mezi akce se zařadilo i vystoupení mých básnických přátel Kláry Goldstein, Romana Polácha a Radka Štěpánka. Ty uvedla jedna z organizátorek festivalu Lenka Halová. Čtení se uskutečnilo v Jurkovičově altánku, který se nachází v parku valašskomeziříčského zámku Kinských.

Ondřej Strnadel: SKLO

Vernisáž výstavy Ondřeje Strnadela se uskuteční na vsetínském zámku sice až zítra od 15.00, ale my jsme si ji mohli prohlédnout už včera, a to díky akci Vsetínská noc. Doporučuji!

Literární paměť regionu – výstava o duši kraje

Včerejší večer s literaturou a vernisáž výstavy v opavském Památníku Petra Bezruče. O výstavě samotné více na stránkách Katedry české literatury a literární vědy Ostravské univerzity.

 

Obraz v obraze. Když si fotím svoje fotky.

Obraz v obraze. Když si fotím svoje fotky.

Čtení na střeše 2021

Opět to vyšlo a počasí nám přálo. Další podvečer s mými oblíbenými texty a jejich autory na střeše vsetínské knihovně. V interpretaci vsetínských divadelníků a Bolka Vjaclovského, který se postaral i o hudební doprovod, zaznělo těchto zaznělo deset:

A. P. Čechov – Aňuta (četl Jakub Hekl)
Michal Viewegh – Vitana Byšice (četl Pavel Koňařík)
Jaroslav Žila – Oběd (četla Mirka Kocůnová)
Štěpán Kučera – Stopadesát kroků zpátky (četla Mirka Kocůnová)
Kurt Vonnegut – Mnemotechnika (četla Pavlína Hanáková)
Olga Tokarczuková – Cestující (četla Renata Trličíková)
Juan José Millás – Kartáček na zuby (četl Bolek Vjaclovský)
Ludmila Petruševská – Případ v Sokolnikách (četla Katka Pruknerová)
Ludvík Němec – Jako krev (četla Renata Trličíková)
Petr Borkovec – Konec koledování v Louňovicích pod Blaníkem (četl Pavel Koňařík)

Robert Goláň – Ecce Homo

Včera byla vernisáží v 18:30 ve foyer kina zahájena výstava fotografií Roberta Goláně s názvem Ecce Homo. Robert v tuto chvíli připravuje i další projekt MiPo 75. Knihu, která je portrétem malíře, grafika, geologa, fotografa a básníka Miloslava Požára a kterého již skoro dvacet let fotografuje můžete podpořit.